Divadlo Yarmat, o.z.

divadelné štúdio v Dolných Orešanoch

Yarmat = Na zdravie

Yarmat je parafráza na bretónské súslovie "Yerc'h mad" alebo "Yec'hed mat", čo znamená "Na zdravie" a v bretonštine, starom keltskom jazyku, ktorým hovorí už len zvyšok obyvateľov na východe Francúzska, sa vyslovuje približne ako "yarmat". 

Divadlo Yarmat vzniklo v roku 2014, odkedy bol zakládateľmi Vítom Bednárikom, Dagmar Bednárikovou a Danielou Gudabovou v súkromnej pivnici vytvorený štúdiový divadelný priestor.          V tomto divadle aj vo vonkajšiom priestore sú pre verejnosť organizované predstavenia slovenských a českých umelcov, napr. divadla SkRAT, Xaver, Bilbo Compagnie, Studio dell'arte, ZkuFraVon, Dokola, Teátro Neline, Compagnie des pieds perchés, Cirkus Mlejn, Kufr a ďalšie.

Divadlo Yarmat uvádza predstavenia pre dospe-lých aj pre deti, od roku 2016 sa zapojilo do orga-nizácie slovensko-českých workshopov pohybové-ho divadla a akrobacie pre deti a mládež s názvom Cirque au chapeau - Cirkus pod klobúkom.             V auguste 2017 sa konal výtvarno-divadelný projekt Alica v krajine zázrakov určený pre deti     od 6 do 10 rokov.

Od roku 2017 poriada divadlo aj koncerty vhodné do komorného prostredia sály. Okrem toho v priestoroch Yarmatu prebiehajú aj umelecké rezidencie akrobatov a skúšky činoherných predstavení spriatelených divadiel. V objekte sú tiež permanentne vystavované veľkoformátové fotografie s témou divadla a súčasného cirkusu.

Divadlo Yarmat odkazuje na činnosť kultových divadiel Z-divadlo Zeleneč, Disk Trnava a SkRAT Bratislava, v novom projekte sa stretávajú  bývalí aj súčasní členovia týchto súborov Dušan Vicen, Vít Bednárik, Dana Gudabová, Ivan Kazimír a Zlatica Kazimírová. Dušan Vicen je držiteľom ocenení         v súťaži o cenu Alfréda Radoka, splolu s Vítom Bednárikom a Danou Gudabovou v divadle Skrat spoluvytváral inscenácie, ktoré boli ocenené cenou Grand prix - Nová dráma, boli pozvané na festivaly v Čechách, Taliansku, Dánsku, Poľsku.      V divadle Disk v Trnave vytvorili všetci uvedení tvorcovia inscenácie, ktoré reprezentovali Slovensko na festivaloch vo Fransúzsku, Poľsku, Maďarsku, Brazílii, boli ocenené cenou za tvorivý čin roka na festivale Scénická žatva aj cenou na festivale Apotrof v Prahe.